Mida kirjutada matuselintidele?

Seda küsitakse tihti. Ja õiget vastust ei olegi. Küll aga mõned punktid, mille peale võiks mõelda:

  • Milline oli teie suhe kadunukesega? Kas tegemist on töökaaslasega või kalli lähisugulasega. Sellest sõltub, kas lindi teks peaks olema pigem ametliku tooniga või  isiklik ja südamest

 

  • Kui palju soovite kirjutada nimesid? Kui tegemist on formaalsema pärjaga (asutuse poolt vms), võib lindile kirjutada kadunukese ees- ja perekonnanime (nt Head sõpra ja kolleegi Mati Leppa mälestavad töökaaslased firmast XX) Muul juhul piisaks ka eesnimest või siis üldse ilma nimedeta. (Nt Kallist isa leinavad lapsed peredega). Kui kimp/pärg on suurema seltskonna poolt, püüdke pigem leida mingi ühine nimetaja (sõbrad, endised klassikaaslased vms) 10 nime lindile mahutada on üsna keeruline. Vahel küsitakse ka seda, kas võib lindile kirjutada kadunukese hüüdmine. Miks mitte, kui kõik lähedased teadsid inimest hüüdnime järgi. Mõnikord inimese päris nime isegi ei mäletata.

 

  • Matuselint ei ole järelhüüde koht. Mida vähem teksti, seda visuaalselt ilusam lint jääb. Täiesti mõistatev, et kallile inimesele tahetakse lindile kirjutada kauneid luuleridu, kuid kirjutamise maht lintidel on piiratud. Kui ühele lindile tuleb juba rohkem kui 2 rida teksti, on see üsna loetamatu.

 

  • Kas „Mälestavad“ või „Leinavad“? Tänapäeval enam ei ole väga oluline. Siiski, vanemad inimesed peavad veel lugu kombest, et lähisugulased „leinavad“, sõbrad-tuttavad „mälestavad“

 

  • Lindi värv- kõige traditsioonilisem on siiani ikkagi valge lint musta tekstiga. Samas julgustan alati kasutama ka muid värve, eriti, kui pärg on värviline. Matus on kurb sündmus niikuinii aga lilledega saab tuua sisse ilu ja värve.  Matuselilled on viimane kingitus  kallile inimesele ja seetõttu ei peaks lähtuma mitteniivõrd  traditsioonidest kuivõrd inimesest endast.

Kokkuvõtteks– lindi tekstide osas ei ole rangeid reegleid. Loeb see,  mida ise tunnete ja õigeks peate. Ja kui meie arust midagi ikka väga silma kriibib (kasvõi õigekirja osas), võtame alati tellijaga ühendust ja täpsustame üle. Lindi tekstide näiteid saab ka meie e-poes pärgi ja kimpe uurides. Galeriis olevate seadete hinnad ei sisalda lindi ja kirjutamise tasu st need tuleb ostukorvi eraldi juurde lisada (saadaval samal lehel).